SKU: LVL289A24BKG
  • No Restocking Fee
Hazel LED 24 inch Matte Black and Gold Vanity Light Wall Light
SKU: LVL289A24BKG
  • No Restocking Fee
(73 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-4 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Enhance your vanity area with the sophisticated design of HAZEL's 24inch Width LED Vanity fixture. Featuring a striking blend of Matte Gold and Matte Black colors, HAZEL adds a touch of glamour to any bathroom decor. The integrated 28W LED offers energy-efficient illumination, while the dimmable functionality and 3CCT Switch allow for customizable lighting options. With dimensions of 24 inches in width, 4.375 inches in height, and 3.5 inches in depth, HAZEL is the perfect combination of style and functionality for your vanity space.
Product Specifications
Product Information
Brand: Canarm
Brand Category: Vanity Light
Brand Product Description: HAZEL 24 in. 2 Light Matte Black and Gold Integrated LED Vanity Light
Shipping Method: Ground
SKU: LVL289A24BKG
UPC: 062345506784
Electrical and Operational Information
Color Temperature: 5000K
Dimmable: No
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: Integrated LED
Lumens: 2250
Primary Number of Bulbs: 2
Total Number of Bulbs: 2
Wattage Max: 28.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 4.38
Backplate/Canopy Width: 7.88
Height: 4.38
Length: 24
Weight: 4.62
Width: 3.5
Warranty and Specifications
UL Ratings: Damp
Additional Details
Features:
  • Dimmable functionality and 3CCT Switch allow for customizable lighting options.
  • Perfect combination of style and functionality for your vanity space.
  • Dimensions: 24 inches width, 4.375 inches height, 3.5 inches depth.
  • Sophisticated design in a 24-inch Width LED Vanity fixture.
  • Features a striking blend of Matte Gold and Matte Black colors.
  • Energy Efficient: Yes
  • Hardwire or Plugin: Hardwire
  • Integrated 28W LED offers energy-efficient illumination.